AXIAL-PISTON PUMP A A10VSO 71LA6DS/32R-VSB32U00E *QDP1*
R902566717
Out of stock
Information
| ATEX type of protection | without |
| Classification society (external) | No |
| Connector for solenoids | Without |
| Control device | Power controller <90bar, DRS |
| Direction of rotation (#1) | clockwise (w.view on shaft end) |
| Drive power | 15.0 kW |
| Drive torque | 95.5 Nm |
| Internal drain line | No |
| Iteration | 6 |
| Long Description | A10VSO is a variable pump with axial piston transmission in swash plate design for hydrostatic drives in the open circuit. The flow is proportional to the drive speed and the displacement. By adjusting the swash plate, the flow can be steplessly changed.Increased functional reliabilityApproved for high speedsHydrostatically relieved swashplate bearingLow operating noise |
| Max. displacement (#1) | 71.0 cm³ |
| Max. displacement setting | Fix |
| Max. flow (#1) | 106.5 l/min |
| Min. displacement | 0.0 cm³ |
| Min. displacement setting | Fix |
| Min. flow | 0.0 l/min |
| Mounting flange | ISO 3019-2 (metric), 4 hole |
| Paint/base coat | without |
| Paint/top coat | without |
| Pressure differential FR | 14.0 bar |
| Product (axial piston unit) | A10VS |
| Product family | A10VSO |
| Rotational speed | 1500 rpm |
| Sealing material (#2) | FKM (standard) |
| Series (#1) | Series 3, index 2 |
| Shaft end (#1) | Splined shaft |
| Short Description | AXIAL-PISTON PUMP A A10VSO 71LA6DS/32R-VSB32U00E *QDP1* |
| Size (displacement) | 71 cm³ |
| Test certificate | Without |
| Test certificate language code | Without |
| Through-drive | Universal through drive |
| Type of actuation | Variable pump, open circuit |
| Version_1 | Standard |
| Version_2 | Standard |
| Weight | 40 kg |
| Working ports | B fla l metr, S fla l metr PCV |
| Working pressure | 250 bar |