AXIAL-PISTON PUMP A11VO75DRS/10L-NSD12N00 *GO2EU*
R902228078
Out of stock
Information
| Charge pump (impeller) | Without charge pump |
| Classification society (external) | Standard (without acceptance) |
| Connector for solenoids | Without connector |
| Control device | Pressure controller (9.6/9.9) |
| Cross sensing | Without cross sensing |
| Direction of rotation (#1) | Counter-clockwise |
| Iteration | 6 |
| Load sensing | Load sensing |
| Long Description | A11VO is a variable pump with axial piston transmission in swash plate design for hydrostatic drives in the open circuit. The flow is proportional to the drive speed and the displacement. By adjusting the swash plate, the flow can be steplessly changed. |
| Max. flow (#1) | 191.3 l/min |
| Max. flow (limited) | No |
| Max. rotational speed (load) | 2550 rpm |
| Maximum pressure | 350 bar |
| Mechanical stroke limiter | without stroke limiter |
| Min. flow | 0.0 l/min |
| Mounting flange | SAE J744 - 4 hole |
| Paint/base coat | RAL 9005 deep black |
| Paint/top coat | Without |
| Parallel operation | without parallel operation |
| Port G | Plugged |
| Port M | Plugged |
| Port M1 | Plugged |
| Port M2 | without |
| Port R | Plugged |
| Port T1 | Open |
| Port T2 | Plugged |
| Port U (special) | Without |
| Port X | Open |
| Port X1 | Without |
| Port X2 | Without |
| Port Z | Without |
| Pressure at max. flow | 50 bar |
| Pressure cut-off | Without pressure cut-off |
| Product (axial piston unit) | A11VO |
| Product family | A11VO |
| Reset nozzle | 1.4 |
| S differential pressure | 18.0 bar |
| Sealing material (#2) | NBR, WDR in FKM |
| Series (#1) | Series 10 (NG 40 - 130) |
| Shaft end (#1) | Splined shaft ANSI B92.1a-1976 E-P |
| Short Description | AXIAL-PISTON PUMP A11VO75DRS/10L-NSD12N00 *GO2EU* |
| Size (displacement) | 74 cm³ |
| Speed sensing | Without rotational speed indicator |
| Swivel angle indicator | Without swivel angle indicator |
| Test certificate | Without |
| Test certificate language code | Without |
| Through-drive | Without through drive |
| Type of actuation | Variable pump, open circuit |
| Weight | 45 kg |
| Working ports | SAE lateral opposite thr. metr. |
| Working pressure | 350 bar |